Categories: natura, ogród

Chwile wytchnienia od miejskiego zgiełku

W ostatnich latach Polacy coraz bardziej doceniają walory otaczających ich terenów zielonych. Szczególnie mieszkańcy dużych miast poszukują wytchnienia w parkach i ogrodach botanicznych, a weekendy i dni wolne chętnie spędzają na łonie natury, której próżno szukać w centrum miast. Większość pragnie posiadać choć namiastkę natury w swym najbliższym otoczeniu, dlatego przydomowy ogród to miejsce, któremu poświęcamy wiele uwagi.

Nowoczesny czy tradycyjny?

Niezależnie od wielkości działki, jaką dysponujemy, właściwie każdy może stworzyć piękną i niepowtarzalną aranżację swojego ogrodu. Najistotniejsze wydaje się podjęcie decyzji, czy w naszym przypadku lepiej sprawdzi się styl nowoczesny i wyszukany, czy raczej tradycyjny. Warto wziąć pod uwagę zarówno styl domu, który powinien tworzyć z ogrodem spójną całość, jak i nasze preferencje co do aranżacji przestrzeni. Jedni pragną zachować jak najwięcej otwartej przestrzeni i decydują się na nasadzenia głównie na brzegach działki lub w pobliżu domu, innym bardziej odpowiada przestrzeń podzielona na tzw. pokoje. Może również okazać się, że przydomowy ogród ma przede wszystkim pełnić jakąś konkretną funkcję, np. stanowić plac zabaw dla naszych dzieci. W takiej sytuacji dobrze jest brać pod uwagę praktyczne rozwiązania, jak np. dobre miejsce na piaskownicę, czy pusta przestrzeń z dala od okien, przewidziana na boisko do gry w piłkę. Dobrym pomysłem może także okazać się zaaranżowanie bardziej prywatnej przestrzeni, osłoniętej od ulicy, czy sąsiednich posesji. Ogród często bowiem jest miejscem, w którym poszukujemy odpoczynku po ciężkim dniu, bądź spędzamy chwile z najbliższymi. Ciekawą propozycją może być nie tylko standardowa altana, czy kamienny grill, ale również romantyczna ławeczka lub wygodny hamak, ukryty wśród gęstych drzew.

Ile to kosztuje?

Stworzenie planu aranżacji ogrodu i jego realizacja mogą okazać się kosztownym przedsięwzięciem. Pod uwagę należy wziąć nie tylko koszty związane z zakupem roślin, ziemi, nawozów, osłon, ale również np. mebli ogrodowych i innych sprzętów. Warto zatem zrobić rozeznanie w pobliskich sklepach ogrodniczych, ale także zapoznać się z ofertą sklepów i hurtowni internetowych. To tam znaleźć można promocje, niespotykane w tradycyjnych kanałach dystrybucji.

Ogród stanowić może swego rodzaju przedłużenie domu, w którym cała rodzina chętnie spędzi czas. Piękny i przytulny, zaaranżowany według potrzeb, sprawi że chwile w nim spędzone będą niezapomniane.