Categories: chwasty, ogród

Magiczny zielony zakątek

Magiczny zielony zakątek

Posiadanie własnego ogrodu jest marzeniem, które posiada każdy z nas. I chociaż jego wizja znacząco może się różnic od osoby i jej indywidualnych preferencji, to główna ambicja pozostaje taka sama – posiadanie ogrodu.

Dlaczego ogród jest dla większości z nas tak ważnym miejscem?

Pracując, jesteśmy przez bardzo długi czas skazani na przebywanie wśród zamkniętych czterech ścian, bez dostępu do świeżego powietrza, a także i bez dostępu do światła słonecznego. Z czasem zaczyna nam brakować otwartej przestrzeni i jedyne, o czym marzymy, to chwila wytchnienia w ciszy i spokoju na łonie natury. Własny ogród daje też wiele możliwości i dostarcza nowych form spędzania swojego wolnego czasu. Wszyscy miłośnicy grillowania – nie mówimy tutaj o grillach elektrycznych – nie obejdą się bez kawałka własnej zieleni, na której będą mogli bez przeszkód oddać się konsumpcji w gronie najbliższych. Własny ogród daje też możliwości wybudowana lub rozłożenia gotowego basenu, w którym można schłodzić się w upalne dni, a także stwarza idealne okazje do zorganizowania imprezy na wolnym powietrzu.

Własny ogród – kawałek zieleni czy warzywniak?

Osoby, które dopiero niedawno stały się właścicielami kawałka ziemi, stają bardzo często przed dylematem, czy przestrzeń te zagospodarować tylko rekreacyjnie, czy może jednak skorzystać z możliwości posadzenia warzyw i owoców. W przypadku tej drugiej opcji wielu obawia się, że chwasty w ogrodzie mogą okazać się zmorą spędzającą sen z powiek nawet najbardziej pracowitemu człowiekowi. Na szczęście ten argument można szybko wyeliminować – chwasty będą pojawiać się tak samo na trawniku, jak i między grządkami. Jeśli ktoś ma zacięcie ogrodnicze i ochotę na warzywa i owoce bez dodatku chemii i konserwantów, powinien rozważyć opcję, w której przynajmniej część ziemi zostaje wydzielona pod uprawę. Dzięki temu rozwiązaniu mamy zarówno miejsce na rekreację, jak i szansę na swojskie jarzyny, które nie tylko smakują lepiej niż ich sklepowe odpowiedniki, ale i są zdecydowanie zdrowsze. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby teren w całości wysiać trawą lub wyznaczyć na grządki – to Twój kawałek przestrzeni, który powinien być spełnieniem marzeń i drogą do odpoczynku od codziennego życia.